Mapy a tisk
Kartografické vydavatelství
tiskárna a grafické studio
tel.: +420 210 083 570 | info@zaket.cz
Žaket, Slánská 381/10, 163 00 Praha 6

Žaket Pražský pohár žactva

 

Další ročník seriálu orientačních běhů v Praze, Dny s mapou v pražských lesoparcích (dále DsM), jehož součástí je v žákovských kategoriích do 14 let Žaket Pražský pohár žactva, je za námi.

Běhalo se jak na závodních tratích pro žáky DH10F, DH10, DH12, DH14, tak na tréninkových tratích pro veřejnost TF, T1, T2, T3. A vždy byly připraveny i začátečnické tratě pro přihlášení na místě.

Sérii 5 závodů uzavřelo štafetové finále, KLACKY/10/OPEN. Ve všech 6 závodech odstartovalo 3000 závodníků celkem.

 

15. května 1. závod DsM a Žaket Pražského poháru žactva - World Orienteering Day 2019

ZŠ Nebušice, Šárka, pořadatel VŠTJ Fakulta stavební Praha

Bohužel letos o prvních dvou akcích jen zprostředkovaně. Podle ohlasů na první závod bylo nejtěžší se probojovat ucpanou Prahou. Počasí bylo mokré a studené, ale všichni vědí, že když už dorazíte na místo, tak závod už dáte. První závod se konal kromě seriálu PPŽ i jako World Orienteering Day, pořadatelé v rámci spolupráce se školou odprezentovali orienťák i zde.

Zúčastnilo se 399 běžců. Výsledky najdete zde

 

22. května 2. závod DsM a Žaket Pražského poháru žactva

Camp TJ Sokol Troja, Velká Skála - Botanická zahrada, pořadatel TJ Sokol Troja

Druhý závod proběhl také za deště, a dorazilo na něj kolem 500 závodníků.

 

 

29. května 3. závod DsM a Žaket Pražského poháru žactva

Srub Gizela, Kunratický les, pořadatel Praga Praha

Do nejoblíbenějšího pražského lesa se dostavilo 608 běžců a za příjemného počasí si zaběhli pěkně připravený závod.

 

5. června 4. závod DsM a Žaket Pražského poháru žactva

Prosecký park, pořadatel Tretra Praha

Nejdelší trať Tpo sídlišti, naběhalo se přes 8 km..Pěkný závod, pěkné fotky můžete zhlédnout na stránce závodu.

Účast 489 závodníků. Přes velké vedro..

 

 

12. června 5. závod DsM a Žaket Pražského poháru žactva

ZŠ Balabenka, Podvinný Mlýn, pořadatel SK Kamenice

V okolí Balabenky a Povinného mlýna se proběhlo také přes 480 běžců. A nakonec hodně velká bouřka, tu ale odnesli snad jen pořadatelé.

Na stránce závodu rozbory postupů tratě T3.

 

 

19. června štafetové finále KLACKY/10/OPEN

Aktivní lesopark Řepy, Nad Motolem, pořadatel Univerzitní sportovní klub Praha, centrum KD Bílá Hora

Štafetového závodu a veřejného závodu jednotlivců se zúčastnilo 540 běžců.

Trofej se sousoším Klacků má na příští rok v držení tým formy Idealab.

Výsledky a odkazy na fotogalerie najdete tady.

Celkové výsledky Žaket PPŽ, které zde byly vyhlášeny, najdete zde.

 

 


 

 

Reportáže z ročníku 2018

16/5  1. závod PPŽ Hostivice
mapa: Hostivické rybníky, Hostivický prales

Žaket Pražský pohár žactva 2018 odstartoval v Hostivici.
A letošní ročník byl pokřtěn krásným a vydatným deštěm! Pořadatelé naštěstí připravili perfektní zázemí na zastřešených tribunách hostivického stadionu - v největším slejváku se tam mačkalo docela dost lidí, naopak na startu tou dobou nebyla kupodivu žádná fronta..Všichni si aspoň připomněli, že se jedná o outdoorový sport, a příště si určitě nezapomenou vzít mapník nebo suché tričko a ponožky na převlečení.
Přes mračna a déšť závodilo 451 běžců na soutěžních tratích a nějací stateční i na těch nesoutěžních zážitkových, zážitek určitě měli! Užili si boj s džunglí, ale i pěkné postupy čistým lesem a nádherné pohledy na hladiny hostivických rybníků, ptačí řev vše umocňoval. V autobuse zpět do Prahy už samozřejmě svítilo sluníčko.

Výsledky už jsou - https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=4678.

23/5  2. závod PPŽ Milíčovský háj - World Orienteering Day !!!
mapa: Milíčák

      
Včera se ve sportovním areálu ZŠ K Milíčovu sešlo přes 660 účastníků 2. závodu ŽPPŽ. Počasí bylo skoro až do konce pěkné, v závěru se rychle blížila bouřka. Tratě startovaly za Milíčovským rybníkem a využily jak plochý terén, tak slavnou haldu, nad kterou se v závěru závodu stahovala mračna. Pisatelka opustila centrum závodu s prvními kapkami, tak snad to tam bouřka úplně nespláchla. Kromě soutěžních a tréninkových tratí byly připraveny i četné tratě pro příchozí. Mladí pořadatelé z SK Praga připravili vydařený závod, který pěkně zapadl do mozaiky akcí Světového dne orientačního běhu - ten právě 23. května odstartoval týden prezentačních závodů v OB všude po světě. Cílem je představit náš sport co nejširiší veřejnosti, k čemuž přispěje jistě i reportáž Českého rozhlasu, která ve čtvrtek 24/5 dopoledne bude mít premiéru v éteru.  Výsledky jsou v ORISu. I výsledky příchozích.

Odkaz na průběžné výsledky oddílů byl doplněn také do stránky soutěže v ORIS - vede USK Praha před Pragovkou a Tretrou, rozhodně to bude boj!

30/5  3. závod Trojské nábřeží
mapa: Trojský kůň/ Trooja

      

Trojský závod - již třetím v letošním seriálu přilákal mnoho běžců. Opět počet závodníků ve výsledcích dosáhl přes 6m stovek, na 602 těch, kteří prošli cílem, doprovázející rodiče nepočítaje. Přívětivé zázemí kempu Sokol Troja a pořadatelé v nových dresech připravili vše k pěkné akci. Závodníci si užili trojské nábřeží vrchovatě, ti na nejdelší tréninkové trati navštívili i Velkou skálu a tím pádem docela nastoupali převýšení. Největší mapovou nástrahou byl letos labyrint živých plotů u Trojského zámku, někoho překvapily i v mapě neznačené mobilní plůtky u Vltavy související s chystaným ME na divoké vodě, které vypukne v Troji tento víkend. Na závěr dusného podvečera se poslední startující dočkali sprchy přímo na trati, déšť konečně skropil i Prahu, hromy naštěstí duněly jen někde v dáli, u Muzea a nad Vinohrady.
Jak to dopadlo, se můžete podívat do výsledků.

6/6 4. závod PPŽ Kunratický les
mapa: Hrádek

Rekordní účast přes 700 běžců. Krásné počasí, na běh možná teplé až moc, ale bez dusna a tím pádem bez bouřky. Souboje jak na žákovských, tak na tréninkových tratích. Žádné velké překvapení stavitele se v Krčáku asi vymyslet nedá. Po přihláškách vyvstala nutnost rozdělit trať T5 na dvě varianty, takže uzlová kontrola možná některé potrápila.

Výsledky jsou v ORIS. Fotky pořadatele tady nebo na facebooku.

13/6 5. závod PPŽ Prosek
Mapa: Sídliště Prosek

   
Zbrusu nová mapa sídliště Prosek v okolí ZŠ Litvínovská a mladí pořadatelé z Tretry = pěkný delší sprint bez záludností. Dopoledne ještě pršelo, ale odpoledne už po dešti zybyl jen mokré asfaltové cestičky a příjemná podmínka pod 20 stupňů. Kontroly byly rozeseté v areálu školy, hřišť,a v již krásně vzrostlé zeleni ve vnitroblocích. Vše korunoval doběh po tartanu ve stylu souběžně konané Zlaté Tretry. Cílem prošlo 530 závodníků, kteří se mohli odměnit koláčky od tretráckých dam a maminek.

Celkové výsledky jak jednotlivců, tak družstev již jsou v ORIS. Kdo vyhrál? Ti nejlepší! Vyhlášení bude na Klackách Open, tak se přihlašujte! Letos budou poháry a pohárky pro první tři v jednotlivcích, pohár pro nejlepší družstvo a dorty nebo podobné dobrůtky pro první tři týmy.

20/6 Štafetové finále Klacky[9]Open
Mapa: Pražačka - Na Krejcárku
     

Bylo teplo, bylo léto, byla středa - to muselo být štafetové finále Žaket PPŽ Klacky(9)Open! A byly - rychlé, sprintové, dramatické - pro 4 páry nohou. Vše se odehrávalo ve sportovním areálu Na Pražačce a ve svahu mezi n a Krejcárkem. Vyhráli ti nejrychlejší s nejchladnější hlavou a pak už následovalo dvojí vyhlášení a tombola. Díky všem účastníkům a všem pořadatelům! A zase za rok!

Výsledky jednotlivců Žaket PPŽ 2018

Výsledky týmů Žaket PPŽ 2018

   

 

 

Reportáže z ročníku 2017

17/5 1. závod PPŽ ve Vinoři

Ve středu 17/5 proběhl ve Vinoři 1. závod seriálu Dny s mapou v pražských lesoparcích - Žaket Pražský pohár žactva. Letos žáci opět bojují o indiviuální a týmový pohár Žaketu. Už je máme připravené!

Na start opět dorazilo kolem 600 účastníků, výsledky se brzo objeví v ORISu nebo na webu závodu.
Pořadatelé připravili tratě v duchu čím více, tím lépe, a tak i desítkové tratě obešly 17/19 kontrol a starším se popisy nevešly do popisníku. Zelené příšeří lesíka s hustou sítí pěšinek, místy podmáčený terén a kličkovaná v zámeckém parku Ctěnice prověřila schopnosti všech účastníků udržet správný směr a pořadí kontrol.
Mezičasy ukáží, kdo dodržel mapovým klíčem a pravidly stanovenou nepřekonatelnost zámecké zdi, nebo ji porušil plazením se pod mříží či rourou na vtoku a odtoku potoka :-)
Bylo nádherné počasí, pořadatelům vše klapalo, takže příští týden se v Krčáku určitě opět sejde spousta lidí! Hlaste se předem, nebo budete stát frontu. Využijte super trať Elite, která prověří i znalce Krčského lesa.
24. květen bude zároveň Světový den orientace - World Orienteering Day 2017. Pár fotek je na fb.

24/5 2. závod PPŽ v Krčáku + World Orienteering Day

2. závod Žaket Pražský pohár žactva zavítal tradičně do Kunratického lesa.
Letos byl součástí celosvětového http://worldorienteeringday.com/ a na stále plnící se počítadlo přidá 558 účastníků na soutěžních tratích, plus120 lidí v nesoutěžních zážitkových kategoriích - dohromady v Krčáku lampionovalo 678 lidí.
Pragovka připravila mapu Údolí Kunratického potoka a statečně čelila náporu účastníků u pohostinného srubu Gisela.
Podvečer byl chladnější, ale na běhání ideální. Tratě seděly začátečníkům i elitě.
Výsledky najdete v ORISu, kde byly také doplněny výsledky nesoutěžních kategorií.
Příští týden nás čeká trojské nábřeží Vltavy a Trojský zámek, kde bude třeba respektovat parkové cesty zámeckého parku.

31/5 3. závod PPŽ na Trojském nábřeží

Trojské nábřeží křižovalo kolem šesti stovek orientačních běžců. Ve středu 31. května se přehoupl Žaket Pražský pohár žactva, součást série Dny s mapou v pražských lesoparcích, do své druhé poloviny.
Trojští pořadatelé nabídli bezvadné zázemí v autokempu Sokola Troja a připravili na mapě Trojský kůň tratě vedoucí po nábřeží Vltavy a v bludišti zámecké zahrady. Krásné počasí bylo náplastí na pár šlehanců od kopřiv, které utrpěli zejména dříve startující. Kdo by čekal takovéto plebejské porosty v krásné diplomatické čtvrti? Každý, kdo je zkušeným účastníkem ŽPPŽ! Bez trochy divočiny se neobejde ani ten nejměstštější závod v orientačním běhu..Výsledky budou co nevidět v ORISu a pár fotek na facebooku.
Tak zase příště, vsadím se, že ani trochu odlehlejší lokalita Rohožníku nesníží počty startujících.

7/6 4. závod PPŽ na Rohožníku

Závod proběhl za ideálního běhacího počasí, jen ať nám nadále nahoře nadále šetří se srážkami ve středu odpolende... Tretráci v režii Jakuba Ransdorfa připravili pěkný závod na sídlišti Rohožník, centrum závodu bylo na dětském hřišti a sešlo se tam kolem pětiset účastníků. Výsledky jsou v ORISu, stejně jako fotky . Ve hře o první tři místa týmové soutěže přituhuje, jak to vypadá, to můžete sledovat na odkazech níže a výpočty lze kontrolovat tady

Poslední závod chystá Kotlářka ve Vokovicích, na mapě z loňského přeboru ve sprintu.     

14/6 5. závod PPŽ ve Vokovicích

Pátým závodem na Červeném vrchu skončil letošní Žaket Pražský pohár žactva. Opět počasí přálo, pořadatelé připravili na mapě Skvot tratě s početnými kontrolami v zarostlých i udržovaných třešňovkách, v lesíku i městské zástavbě. Nachystali na závodníky špeky v podobě několika blízkých kontrol - kdo nečetl kódová čísla, měl smůlu..Delší tratě vedly i prašnými traverzy svahu nad údolím Šárky.
525 závodníků odcházelo z centra závodu v Gymnáziu Arabská s cenými zkušenostmi i pěkným zážitkem, vítězové dětských kategorií i se super Mšenskými koláči z Vondřichova pekařství.
Série Dny s mapou v pražských lesoparcích končí ale až příští týden na Parukářce, kam nás zvou pořadatelé z Kamenice. Domluvte napříč oddíly sprintové týmy 2 holky a 2 kluci (1 neoficiální hostování je povoleno) a přijďte si zazávodit. Bude možnost startovat i jako jednotlivci.
A hlavně zde budou vyhlášeny celkové výsledky seriálu ŽPPŽ a rozdány poháry vítězům! Výsledky 5. závodu najdete na ORISu, brzo budou spočítány i celkové výsledky.

Fotky najdete na FB.

Pořadatelé děkují všem účastníkům T kategorií za příspěvky pro charitativní Běh pro Madlenku.

 

21/6 Štafetové finále Klacky[8]Open na Parukářce

Ve středu odpoledne, v den slunovratu, se uzavřel na žižkovské Parukářce u ZŠ Chelčického letošní Žaket pražský pohár žactva slavnostním vyhlášením výsledků.

Co mu ale předcházelo? Poslední akce seriálu Dny s mapou v pražských lesoparcích - Klacky(8)Open. Tento štafetový závod je vždy hrdinným počinem pořadatele, neboť uspořádat štafety pro 600 lidí v centru metropole ve všední den není nic jednoduchého, zvlášť když závodníky i pořadatele kosila bakterie způsobující značné ochabnutí mentálních i fyzických sil. S nějakou tou pihou na kráse se ale opět se jednalo o vydařenou akci s perfektní atmosférou. Nový prostor Parukářka nabídl díky výraznému reliéfu ideální prostor pro sprintové štafety a mnozí mladí borci tak měli příležitost si je poprvé vyzkoušet. Kratší délky svědčily kompaktnosti akce, již ve třičtvrtě na sedm se mohlo vyhlašovat. Výsledky a fotky (časem budou přibývat) najdete na stránce závodu.

Další fotky najdete tady.

V kategorii firem došlo i přes slabší účast k velkému překvapení: Nezvítězila firma Mapy.cz, první do cíle přiběhla Simona Karochová v barvách Sporticus teamu. Romana Mrázková za Mapy.cz sice finišovala druhá, ale tato štafeta již dříve byla DISK. Na druhém místě tak skončila firma DC Computers, třetí se umístili borci z jazykové školy Globe Kladno.

Slavná celodřevěná trofej tak putuje do firmy Sporticus.

Žaket děkuje za možnost prezentovat se na tomto seriálu a těšíme se příští rok. Opět - včetně závěrečných štafet - v 6 závodech startovalo celkem přes 3000 běžců.

 

ŽPPŽ 2017 Pořadí týmů

ŽPPŽ 2017 Pořadí DH12-DH14

ŽPPŽ 2017 Pořadí DH10